Ako si vybrať predsieňovú stenu?

Predsieň býva najmenšou miestnosťou v byte, zároveň je to ale miesto, ktoré utvára prvý dojem. Nábytok v predsieni je tak nutné zorganizovať nielen maximálne funkčne, ale aj dizajnovo zaujímavo. Správne vybraná predsieňová stena dokáže skĺbiť šatníkovú skriňu, vešiak, botník, zrkadlo a potrebné miesto na sedenie pre pohodlné obúvanie.

Predsieň býva najmenšou miestnosťou v byte, zároveň je to ale miesto, ktoré utvára prvý dojem. Nábytok v predsieni je tak nutné zorganizovať nielen maximálne funkčne, ale aj dizajnovo zaujímavo. Správne vybraná predsieňová stena dokáže skĺbiť šatníkovú skriňu, vešiak, botník, zrkadlo a potrebné miesto na sedenie pre pohodlné obúvanie.

Doba čítania 3 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Základné požiadavky

Set vs. vaša kreativita

Najjednoduchšou možnosťou je výber už zloženého setu predsieňovej steny. Dekor jednotlivých kusov steny spolu tak bude dokonale ladiť. Zložitejší, ale o to kreatívnejší proces je zostaviť si svojou predsieňovú stenu celkom podľa vlastných predstáv. V našej ponuke nájdete množstvo jednotlivých kusov nábytku, z ktorých poskladáte nádhernú predsieň s možnosťou výberu aj takých detailov, ako je iná farba korpusov a čelných plôch, úchytiek, vešiakov alebo zrkadiel.

Veľkosť miestnosti

Nábytok sa vám musí do predsiene nielen vojsť, ale tiež by mal zostať priestor na prechádzanie a prenášanie rôznych predmetov. Absolútne minimum na priechod by malo byť 60 cm - toľko totiž väčšinou merajú rôzne spotrebiče. Ideálnych je potom 80 až 100 cm. V okamihu, kedy budete do bytu prenášať ďalší nábytok, nebude potrebné demontovať celú predsieň.

Nábytok do predsiene sa vyrába z mnohých materiálov

Materiál

  • Lamino je najpraktickejšie s ohľadom na stály pohyb a nebezpečenstvo odreniny, pretože vydrží najviac atakov. Hodí sa tak do všetkých priestorov. Kvalitnejší nábytok z tohto materiálu má potom ešte tzv. ABS hrany, ktoré pôsobia proti nárazom. Sila materiálu by mala byť min. 18 mm, u menších skriniek niekedy postačí 16 mm.

  • Masív (väčšinou smrekový alebo borovicový) pôsobí vždy hrejivým prírodným dojmom, ale je potrebné počítať s pravidelnou údržbou aj občasným prebrúsením a lakovaním.

  • Dyha sa vyrába z rôznych drevín, väčšinou z rustikálneho dubu. To býva najdrahším variantom, ktorý ale budí štýlový a noblesný dojem. U prírodnej dyhy je nutné časté ošetrovanie čistiacimi, leštiacimi a ďalšími prostriedkami vrátane voskovania. Vďaka správnej starostlivosti vydrží tento nábytok dlho v 100 % kondícii. Patrí medzi chúlostivejšie materiály s nutnosťou opatrného zaobchádzania. Jedná sa o prírodný materiál a tak je potrebné do budúcna počítať so zmenami odtieňa vplyvom svetla a vlhka.

  • MDF je moderný materiál, ktorý sa chová ako drevo. Poznáme ho napr. z dvierok kuchynských liniek. Veľkou výhodou zostáva, že jeho fólia môže byť vyrobená v mnohých farebných variantoch či drevených dezénoch. Vždy však hrozí nebezpečenstvo odretia a poškriabania, ktoré sa len ťažko zakrýva špeciálnymi tmelmi a voskami. Tento materiál väčšinou trpí vo vlhku.

Možnosti konštrukcie

Druhy nábytku

Konštrukcia

U konštrukcii sledujte predovšetkým kvalitu kovania, pántov a úchytiek. Tieto časti nábytku odchádzajú ako prvé a nasleduje ich väčšinou pojazdný mechanizmus zásuviek. U vysokých skríň odporúčame pripevnenie k stene. Vždy sa v tomto ohľade riaďte pokynmi výrobcu. Pri nábytku určeného na sedenie skontrolujte jeho nosnosť.